Biljke MAHATA
• Plod amle, Phyllanthus emblica L., Phyllanthaceae
Postoji vrlo malo naučnih podataka o delovanju preparata ploda amle na humani organizam, ali se u ovom trenutku čini da bi uticaj na sniženje nivoa glukoze u krvi, kako zdravih osoba tako i onih sa dijabetesom, mogao da bude najznačajniji efekat, budući da je ustanovljeno da je potentnost dejstva uporediva sa dejstvom referentnog leka glibenklamida. U ispitivanju na životinjama, ustanovljeno je da plod amle može da snizi nivo triglicerida i poboljša profil holesterola, ispoljavajući time pozitivan efekat na zdravlje kardiovaskularnog sistema. Ova dejstva se uglavnom pripisuju antioksidantnim svojstvima ploda, koja su posledica visokog sadržaja vitamina C, tanina i drugih polifenola. Preliminarnim ispitivanjima, pokazan je stimulatorni efekat na rast kose, koji je uporediv sa efektom minoksidila.• Plod mangostene, Garcinia mangostana L., Clusiaceae
Plod mangostene je veličine narandže, izrazito režnjevit; izgledom podseća na purpurnu malu bundevu. Slatkog je i kiselog ukusa; jestiv je i često se konzumira u zemljama porekla. U tradicionalnoj medicini, kora ploda, plod, list i kora stabla mangostene koriste se u lečenju cistitisa, dijareje, dizenterije, groznice, kod kožnih oboljenja (ekcem, pruritus). Ukuvani vodeni ekstrakt kore mangostene se koristi u lečenju urogenitalnih oboljenja, uključujući i gonoreju.• Koren ašvagande, Withania somnifera (L.) Dunal, Solanaceae
Koren ašvagande se smatra adaptogenom, jer utiče na sposobnost organizma da se odupre stresorima; takođe, smatra se antioksidantnim i imunostimulatornim sredstvom. Moguće indikacije: primena u anti-aging proizvodima, za imunomodulaciju i podsticanje hematopoeze, kod anksioznosti i depresije, hroničnog stresa, za zaštitu organa kardiovaskularnog sistema, kod hipotireoidizma i osteoartritisa.• Plod pasjeg trna, Hippophae rhamnoides L., Eleagnaceae
Plod pasjeg trna je jestiv i ima karakterističan kiseo ukus. Plod je bogat izvor vitamina C, E, K, B1 i B2, kao i niacinamida, pantotenske kiseline, karotenoida i drugih vrednih supstanci, pre svega masnog ulja (u pulpi i semenu), šećera (saharoza, glukoza, fruktoza i ksiloza), šećernih alkohola (manitol, sorbitol, ksilitol), voćnih kiselina (pretežno jabučna) i heteropolisaharida (pektin). Smatra se jednim od najbogatijih prirodnih izvora vitamina C (u proseku, 1253 mg/100 g). Koristi se i list, koji takođe sadrži različite vredne nutritivne sastojke, pre svega za proizvodnju tzv. shaji čaja, koji je cenjen zbog visokog sadržaja vitamina C i mikroelemenata, a koji se proizvodi od ručno branih mladih i mekih listova H. rhamnoides. Pulpa i seme ploda pasjeg trna sadrže masno ulje koje je bogato esencijalnim masnim kiselinama, vitaminom E i karotenom. U tradicionalnoj medicini azijskih naroda, koriste se svi delovi biljke, koja ima status panakeje. Ulje izolovano iz ploda ima antioksidantno delovanje, pa se koristi u lečenju ozleda kože, promrzlina ili problema izazvanih oboljenjima sluzokože creva. Serotonin (5-hidroksitriptamin), izolovan iz ploda pasjeg trna, ispoljava izvesno antitumorsko delovanje. Navodno, nakon Černobiljske katastrofe, posledice radijacione bolesti su u bivšem SSSR ublažavane primenom lekovitih proizvoda na bazi pasjeg trna. Dozni režim nije definisan.• List moringe (Moringa oleifera L., Moringaceae)
Postoji mnoštvo primena moringe u lekovite svrhe, gde god ona raste, bilo samoniklo, bilo u kulturi. U Gvatemali, koristi se u lečenju kožnih infekcija, u Indiji kod anemije, anksioznosti, astme, bronhitisa, upale sluzokože disajnih puteva, kolere, konjunktivitisa, kašlja, dijareje, infekcija uha i očiju, groznice, glavobolje, povišenog krvnog pritiska, skorbuta, neplodnosti, tuberkuloze. U etnomedicini Malezije, Portorika i Venecuele, koristi se kao anthelmitičko sredstvo. U Nikaragvi se koristi protiv glavobolje i kožnih infekcija, a na Filipinima kod anemije i za podsticanje laktacije. U Senegalu, protiv dijabetesa, kao abortifacijens, u lečenju kožnih infekcija. Takođe, postoje etnomedicinski navodi o korišćenju različitih delova moringe u lečenju kolitisa, dijareje, otoka, dizenterije, gonoreje, žutice, malarije, ulkusa, raznih tumora, poremećaja u radu urinarnog trakta. U Ajurveda medicini, koriste se različiti delovi ovog drveta, u lečenju ascitesa, reumatizma, ujeda zmije i insekata, kao stimulatori rada srca i krvnih sudova. Koren i kora sa korena mladica moringe se koriste kao rubefacijens, karminativ, stomahik i abortifacijens; spolja, često u lečenju otoka. Cvet i koren sadrže pterogospermin, sastojak koji se pokazao efikasnim u lečenju kolere. Cvet se takođe koristi kao tonik, diuretik i holagog. List, koji je bogat vitaminima A i C, smatra se važnim u lečenju skorbuta i oboljenja disajnih puteva; koristi se, takođe, kao emetik. Sok isceđen iz lista se koristi kao antibakterijsko i antimalarijsko sredstvo; pasta načinjena od lista se koristi spolja u lečenju ozleda kože. Ulje isceđeno iz semena se koristi spolja, u lečenju reumatizma i gihta. Novijim farmakološkim ispitivanjima potvrđeni su brojni navodi iz etnomedicinske prakse, kao što su antitumorsko, antikancerogeno, antihiperholesterolemijsko, diuretičko, antioksidantno, antikoagulantno, antimikrobno, hipoglikemijsko, galaktagogno, spazmolitičko, antiulkusno, hepatoprotektivno i antihipertenzivno delovanje. Ustanovljeno je, pored toga, da je ekstrakt lista moringe efikasan i u regulisanju hormonskog statusa tireoidne žlezde.• Mukuna (Mucuna pruriens (L.) DC. Fabaceae)
Primenjuje se u obliku standardizovanog ekstrakta i ispoljava androgeno, afrodizijačko, hipoglikemijsko, anaboličko i antiparkinsoničko delovanje. Koristi se u lečenju Parkinsonove bolesti, kod erektilne disfunkcije i impotencije, kao afrodizijak, za povećanje nivoa testosterona radi povećanja mišićne mase i kao anabolik/androgen za stimulaciju hormona rasta, kao sredstvo za smanjenje telesne težine itd. Istraživanjima su dokumentovana sledeća delovanja proizvoda na bazi mukune: anaboličko, androgeno, analgetičko, antiinflamatorno, antiparkinsoničko, spazmolitičko, afrodizijačko, febrifugno, hipoglikemijsko, hipoholesterolemičko, imunomodulatorno i sedativno delovanje. U tradicionalnoj medicini, koristi se u prevenciji ili eliminisanju bubrežnog kamenca, kao antiparazitik, antitusik, karminativ, stimulans CNS, diuretik, hipotenziv, uterotonik, vermifug, itd.• Spirulina
Ima dugu istoriju primene u ishrani, naročito u Aziji, Africi i delovima centralne i južne Amerike, dok se u zapadnoj civilizaciji nešto intenzivnije koristi tek u poslednjih 30 godina. Spirulina je izdašan izvor esencijalnih nutrimenata. U istraživanjima na humanim subjektima, spirulina je pokazala određene pozitivne efekte na regulaciju nivoa glukoze i holesterola u krvi.• Rizom kurkume (Curcuma longa L., Zingiberaceae)
U savremenoj medicini, glavni aspekt primene rizoma kurkume je lečenje raznih vidova dispepsije, što ima i kliničku potvrdu. Koristi se u lečenju peptičkog ulkusa, bola i inflamacije usled reumatoidnog artritisa, kao i kod amenoreje, dismenoreje, dijareje ili raznih oboljenja kože. U narodnoj medicini, koristi se u lečenju astme, hematoma, kašlja, vrtoglavice i zbunjenosti, epilepsije, unutrašnjih krvarenja, ublažavanju posledica uboda insekata, žutice, protiv gljivičnih infekcija kože, za poboljšanje lučenja mleka, ali i protiv kamenca u bubrezima i mokraćnim putevima. U dosadašnjim farmakološkim istraživanjima, potvrđena su sledeća delovanja rizoma kurkume: antioksidantno, hepatoprotektivno, antiinflamatorno, antikancerogeno i antimikrobno, a zabeleženi su i pozitivni efekti primene na kardiovaskularni i gastrointestinalni sistem. Zbog toga se, u poslednje vreme, preporučuje kod holestaze i holelitijaze, karcinoma, bola, inflamacije zglobova, hiperlipidemije i gastričkog ulkusa.• Maka (Lepidium meyenii Walpers, Brassicaceae)
Maka (maca) predstavlja vrstu korenastog povrća koja se gaji u Južnoj Americi više od 2000 godina. Kao namirnica, maka ima značajnu nutritivnu vrednost. Sadrži 60–75% ugljenih hidrata, 10–14 % proteina, 8,5% vlakana i 2,2% lipida. Maka je bogat izvor esencijalnih aminokiselina, mineralnih materija (Fe, I, Ca, K), fitosterola i vitamina.• Seme piskavice (Trigonella foenum-graecum L., Fabaceae)
U tradicionalnoj medicini, koristi se kao afrodizijak, karminativ, diuretik, emenagog, emolijentno sredstvo, galaktagog i tonik. Takođe, u lečenju abdominalnih kolika, bronhitisa, dijareje, ekcema, gihta, indigestije, grozničavih stanja, kašlja, oboljenja jetre itd. U zvaničnoj medicini, koristi se kao adjuvantno sredstvo kod hiperholesterolemije i hiperglikemije, u slučajevima diabetes mellitus. Pomenuti efekti podržani su rezultatima farmakoloških i kliničkih studija, tako da se može konstatovati da ova droga spada u kategoriju onih sa “dobro dokumentovanom primenom” – (well established use). Takođe, koristi se u prevenciji “visinske bolesti”. Pored toga, interno se koristi kod gubitka apetita, odnosno eksterno, u vidu obloga, kod lokalnih inflamacija na koži, protiv bola i otoka nogu.