Kašljete, kijate, šmrčete? Svrbe vas nos, oči i uši? Ne brinite, niste prehlađeni. To je alergija na ambroziju!
Na pragu smo jeseni i velikih promena u prirodi ali i u nama. Ne zaboravite da smo deo te prirode i da se neosetno menjamo sa klimatskim promenama, dužinom dana i noći, da se pripremamo za drgačiji način ishrane, metabolizam i odevanje. Pred nama su drugačije životne i mentalne obaveze koje prate nastupajuće godišnje doba, a za sve to potrebna nam je velika količina energije kako bi smo održali ravnotežu I odbranu u svom telu, metabolizam, detoksikaciju i rad našeg imunog sistema.
Brz tempo života uslovio je da sve manje pažnje posvećujemo sebi u održanju I negovanju svoga zdravlja. Od spoljašnjih faktora značajno utiču izloženost osobe alergenima, aerozagađenju, infekcijama (posebno virusnim), kao i način ishrane (manjak vitamina C, manjak magnezijuma, veći unos soli, brza hrana sa aditivima i nezasićenim masnim kiselinama).
Kod odraslih pacijenata, između 40. i 64. godine, alergijska kijavica je najčešće udružena sa astmom. Čak više od 85 odsto obolelih od astme istovremeno ima i alergijski rinitis. U odnosu na vreme od pre dvadeset godina broj obolelih je skoro udvostručen, sa tendencijom daljeg rasta. Registruje se sve veći procenat promena I pojave bolesti kod mlađe populacije, a jedna od takvih je povećanje alergiske reakcije na polen cvetnica, trava I korova. Za poslednjih 30 god procenat se uvećao I do 150% što predstavlja ozbiljan problem ne samo pojedinaca već I društva.
Ovo je period kada cvetaju korovi, naročito ambrozija, kada se grupišemo na poslu u kolektivima, školi, kada započinju novi zadaci, a stižu i novi virusi, pa je potrebno misliti na prevenciju radno aktivnih, a naročito starijih i hroničnih bolesnika, na kvalitet života. Kako se pripremiti I suprostaviti ovim promenama, kako imuni sistem uravnotežiti I uz što manje propisane terapije postići najbolje rezultate.